top of page

RSI İndikatörü Nedir? Nasıl Kullanılır?


Göreceli güç endeksi olarakta bilinen RSI (RELATIVE STRENGTH INDEX) grafik incelemede sıkça kullanılmaktadır. Peki RSI nedir? ve nasıl yorumlanır? sorularına cevap arayalım.


RSI 0-100 arasında değer alır ama genel olark referans noktası 30-70 aralığındadır.


RSI hesaplanırken seçilen periyot içinde, ilk önce, bir önceki güne göre yüksek olan kapanışların ortalaması alınır. Sonra periyot içindeki bir önceki güne göre düşük olan kapanışların ortalaması alınır. Kapanışın yüksek olduğu günlerin ortalaması ile düşük olduğu günlerin ortalamaları bölünerek göreceli güç elde edilir. Göreceli güçe 1 ilave edilir. Elde edilen sonuç 100 ile bölünür. Çıkan sonuç 100'den çıkarılır, elde edilen değer RSI değeridir.

Tabikide yukuradıdaki matemetiği uygulamanıza gerek yok. İndikatör bunu bizim yerimize yapmaktadır. Bizim yapmamız gereken yorumlamak


RSI aşırı alış-aşırı satış şeklinde değerlendirilir. referans noktalarından biri olan 30'un altın düşmesi durumunda aşırı satış olarak yorumlanır ve olası bir yükselişin belirtisi olabilir.


Referans noktası olan 70'in aşılması ise aşırı derecede alım olduğunu ve bir düzeltme yapabileceğıne haber verir.


RSI indikatöründe de ürün grafiğinde olduğun gibi destek direnç noktaları çizilebilir. indikatör de ve fiyat grafiğinde çizdiğiniz destek ve dirençler birbirine parelel ve parelele yakınsa doğru yolda olduğunuzu biraz daha kanıtlamış olursunuz. Eğerki birbirine uyuşmuyorsa buda RSI uyumsuzluklarına örnektir. (İlerleyen süreçte paylaşılacaktır.)
En çok dikat edilmesi gerekilen konu ise hiçbir indikatör tek bşına kulanılamaz. Sadece RSI a bakıp; 'Gösterge 30'un altına düştü buradan alım yapmalıyım dememeliyiz.' Hiçbir indikatör fiyatı belirlemez yada net olarak tahmin edemez. Sadece diğer indikatörlerle ve yapılan araştırmayla birlikte daha net bir fikir sahibi olmamıza yardımcı olabilir.

 

NOT: Bu web sitesinde yatırım tavsiyesinde bulunulmamaktadır.

Tüm bilgiler ve veriler sadece bilgilendirme amacıyla kullanılmaktadır.

 

25 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Kripto dünyasında sıkça duyarız. "1000$ ile milyoner olabilirsiniz." Aslında bu durumun iki yüzü vardır. Bir yandan ücretli VIP guruplara katılımcı toplamaya çalışan ve bizi milyoner olun yalanları il

bottom of page